Gjithçka që shoh në këto selfie është humbja e flokëve pas lindjes

Me një fëmijë të ri dhe një pandemi për t’u shqetësuar, nuk kalova shumë kohë në 2020 duke menduar për vijën time të flokëve. M’u desh pastrimi i telefonit për të më treguar se sa fatkeqësi ishte.

Kohët e fundit kalova në telefonin tim për të fshirë fotot e vjetra, gjë që e bëj çdo disa javë që nga ajo kohë me sa duket varja në 11.357 imazhe të drejtpërdrejta të fëmijëve të mi përdor aq shumë hapësirë ​​ruajtëse sa nuk mund të marr më mesazhe ose telefonata⁠—ose, më e rëndësishmja, të bëj 300 foto të fëmijëve të mi në parkun e trampolinës.

Këtë herë vendosa të bëja një zhytje të thellë të selfieve të mia, duke menduar se mund të bëja pa disa qindra foto të vetes duke punuar me fëmijët e mi në sfond, ose duke i treguar motrës sime se copë e çuditshme ekzemë Më futem nën sy ose përpiqem të përcaktoj nëse “xhinset e mia të reja” janë në modë apo një krim kundër njerëzimit (apo të dyja?).

Por ndërsa kalova nëpër fotot që kisha bërë nga vetja deri në vitin 2020, vura re diçka… shqetësuese.

Më mungonin disa flokë. Një tufë prej tij. Në fakt, nëse jam plotësisht i sinqertë, nga prilli i vitit 2020 – gjashtë javë pasi lindi djali im i dytë – deri në Krishtlindje të atij viti, pata një linjë flokësh në rënie, jo të ndryshme nga ajo e ish-adoleshencës dhe asaj aktuale. babai i moshës së mesme Princi William. Dhe në të njëjtën mënyrë isha tronditur nga transformimi i Uilliam-it, rënia e flokëve (dhe rritja e pakëndshme e mëvonshme) më zuri aq gradualisht dhe gjatë një kohe kaq kaotike, sa nuk i kushtova shumë vëmendje.

Në të djathtë, një foto e autores me syze dielli duke mbajtur një fëmijë dhe duke treguar vijën e flokëve të saj në rënie.  Në të majtë autorja mban syze ndërsa mbante fëmijën e saj.  Të dyja tregojnë rënien e flokëve pas shtatzënisë.

Fotot: me mirësjellje të Natalie Stechyson

Prindërimi: Do të thithë rininë nga ju. Wills e di se për çfarë po flas.

Humbja e flokëve pas lindjes, e njohur edhe si telogen effluvium pas lindjes, është rënia e flokëve pas shtatzënisë dhe lindjes për shkak të ndryshimeve në nivelet e hormoneve. Eshte normale (megjithëse e ndyrë) dhe zakonisht e përkohshme. Për shumë, rënia e flokëve është e vogël. Por për disa, mund të jetë e moderuar ose e rëndë (mjaft që disa njerëz zgjedhin të mbajnë paruke).

Pasi lindi djali im i parë në vitin 2016, më kujtohet se isha i tmerruar nga lëshimi i fijeve të mia, tërheqja e vijës së flokëve, pjesa e skajshme dhe pika e vogël tullac. Kështu që e dija se çfarë të prisja me të dytën time dhe shijova çdo moment timin flokët luksoze të shtatzënisë ndërsa e kisha akoma.

Por mezi tre javë pasi linda Benin, koronavirusi u shpall një pandemi globale dhe e detyroi botën në bllokimin e saj të parë. Dhe mendoj se isha shumë e zënë duke mbajtur të sigurt dhe të lumtur një fëmijë trevjeçar dhe një të porsalindur të gjallë, duke grumbulluar letra higjienike dhe peceta për fëmijë, të gjitha duke menaxhuar “a është kjo kohë e fundit?” sulme paniku për të vënë re me të vërtetë flokët e mi.

E dija që kisha humbur disa flokë dhe mendoj se më kujtohet se isha pak e shqetësuar. (Dua të them, jam i shqetësuar tani vetëm nga shikimi prapa në ato foto). Por unë mendoj se u zbeh në krahasim me shqetësimin tim që i thashë djalit tim të madh se ai nuk do të kthehej më në çerdhe, nuk mund të luante më në park (kujtoni kur ato u konsideruan të pasigurta?!) dhe duhej të uronte të dashurin e tij gjyshi urime ditelindjen nga dritarja e makines.

Autorja me dy fëmijët e saj tregon rënien e flokëve pas shtatzënisë dhe rënien e vijës së flokëve

Foto: me mirësjellje të Natalie Stechyson

Flokët po më binin me ritme alarmante, por mbase kjo më dukej e vogël në krahasim me shikimin e djalit tim të ëmbël, të përsosur dhe të porsalindur që kalonte katër muajt e parë të jetës së tij. të bllokuar në shtëpi në vend që të kalonte në krahët e dashur të familjes së tij të gjerë. Nuk e mbaj mend se kur nuk munda t’i fusja flokët në topuz, por mbaj mend se sa të frikësuar ishim unë dhe bashkëshorti im atë kohë kur ai kishte një dhimbje të fytit dhe shkoi në rresht për një test për COVID; si u refuzua për mosplotësim të kritereve të testimit; si ndërroi rrobat në garazh më pas, lau veten me dezinfektues duarsh dhe bëri një dush të nxehtë para se të shkonte sërish pranë fëmijëve tanë.

Unë mendoj, për të mbijetuar dhe ecim përpara, shumë prej nesh kanë shtypur disa nga kujtimet tona më traumatizuese nga ditët e para të pandemisë. Kujtimet e mia të ndrydhura gjithashtu përfshijnë humbjen e aq shumë flokësh sa që në maj 2020 dukesha si Danny Devito.

Por gjithçka është aty në fotot e mia të iPhone, duke më detyruar të përballem me të vërtetën: Ishte e pakëndshme, ishte jeta dhe ndodhi.

Ja çfarë mbaj mend gjallërisht: besimi im mahnitës për këtë prerja e ballukeve të mia do të rregullonte gjithçka. Ishte janar 2021, djali im dhe pandemia ishin të dy pothuajse një vjeç dhe flokët e mi ishin rritur përsëri në thumba të zemëruara. Tani kisha një krifë luani të goditur nga rryma dhe me mjegullën e porsalindur shumë pas meje, isha shumë i vetëdijshëm për pamjen time. Sallonet e flokëve ishin ende të mbyllura, Beni sapo kishte kaluar Krishtlindjet e tij të para në një tjetër bllokim, dhe unë nuk mund të jepja.

Arsyetova se në thelb tashmë kisha balluke që rriteshin vetë, dhe nëse ngatërroja, mirë, kush do të më shihte gjithsesi? Pandemia për fitore! Nuk ka keqardhje!

Autorja tregon balluket e saj pandemike, një zgjidhje për të mbuluar rënien e flokëve pas shtatzënisë

Foto: me mirësjellje të Natalie Stechyson

Menjëherë u pendova. Jo vetëm që i kisha zemëruar thumbat, por i kisha trimëruar me përforcime. Tani kisha një raft me copa flokësh të drejtuar në çdo drejtim, dhe asnjë scrunchi nuk mund t’i mbante ato. U desh një vit me gjilpëra dhe pije gjatë natës për ta kaluar atë.

Por ja ku jam tani, në verën e vitit 2022, dhe jeta ime dhe pamja ime ndihen shumë më të menaxhueshme. E shkurtova pijen, nisa vrapimin, u ktheva në punë dhe të gjithë ne përveç Benit jemi plotësisht të vaksinuar (mund ta shpejtojmë këtë, Health Canada?). Dhe flokët e mi? Epo, përveç faktit që e kam veshur atë në një topuz mami për kaq shumë kohë, saqë posedoj një skrunchie pune, skrunchie ushtrimesh dhe fustan scrunchie, mendoj se duket mirë. Unë mund t’i fus mbetjet e goditjeve të mia të keqardhjes pas veshëve të mi tani, dhe këto ditë, kur bëj një selfie, shoh një grua të fortë që mbijetoi një fëmijë të dytënjë shpërngulje në një qytet të ri, një punë e re, çdo ditë shpirtërore që mund të më hidhte kopshti i djalit tim, periudha të panumërta gastro çerdhesh, rikthimi i xhinseve me bel të lartë dhe një murtaja e frikshme.

Dhe më pas fshij menjëherë foton time, kështu që kam hapësirë ​​për 219 foto dhe tre video të djemve të mi duke tërhequr një vagon.

creatSource link

ZIE JE GEDACHTEN

Leave a reply

Kinderwagen-3-in-1.nl
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart