Çfarë duhet të dini për lanugo dhe foshnjat e lindura me flokë

Foshnja juaj mund të lindë me mjegull pjeshke në trupin e saj, me kokë të mbushur me flokë ose pa qime fare.

Urthi gjatë shtatzënisë, shkon përralla e grave të vjetra, është një shenjë e sigurt e një fëmije flokësh. E kam dëgjuar vazhdimisht kur isha shtatzënë me vajzën time.

E vërteta në tregim, nëntë muaj dhe dhjetëra ananas më vonë (një frut që lehtëson urthin, kështu thonë gratë) doli jashtë vogëlushja ime, me shumë flokë të errët dhe kadife në kokë. Ajo gjithashtu kishte qerpikë të trashë, të valëzuar dhe rrëmujë të zezë pjeshke (që më vonë do të zbuloja se quhet “lanugo”) në të gjithë barkun e saj të vogël, pjesën e poshtme dhe bicepsin e saj. “Edhe ti ishe një majmun i vogël kur linde,” siguroi nëna ime me dashuri, ndërsa ne shikonim infermieren duke i dhënë fëmijës tim. banja e parë. “Oh, mos u mërzit”, tha infermierja. “Do të zhduket para se ta kuptosh.”

Çfarë është lanugo?

E shqiptuar “la-NOO-go”, lanugo është qime të buta dhe me push me të cilat lindin rreth një e treta e foshnjave. Prodhohet nga folikulat e qimeve të fetusit gjatë tremujorit të dytë, midis javës 16 dhe 20, dhe e mban fëmijën të ngrohtë brenda mitrës. Shumica e foshnjave humbasin lanugo e tyre në mitër (rreth 32 deri në 36 javë), ku derdhet në lëngun amniotik. Foshnjat e tjera, veçanërisht ato të parakohshme, lindin me lanugon e tyre, e cila zakonisht bie brenda javëve të para dhe zëvendësohet nga ajo që quhet qime velus, e cila është më e hollë dhe më e vështirë për t’u parë.

A duhet të shqetësoheni për foshnjat me flokë?

Mund të jetë befasuese të zbulosh qimet e trupit tek i porsalinduri, pavarësisht nëse janë lanugo mbi supet e tyre ose një leckë e trashë qimesh në kokë.

Në të vërtetë, flokët janë një zonë e zakonshme shqetësimi për prindërit e rinj, thotë pediatri nga Toronto, Beverly Kupfert. Disa shqetësohen për flokët e tepërt, duke përfshirë lanugo, ndërsa të tjerë shqetësohen se ndërsa fëmija i tyre rritet, ata nuk kanë mjaftueshëm. “Vetëm për shkak se një fëmijë është ende tullac në 18 muaj ose më vonë, nuk do të thotë se ajo nuk do të ketë flokë të bukur më pas”, thotë Kupfert. “Ka një variacion shumë të gjerë të asaj që është normale.”

Për Renita Jenkins, një nënë në Yellowknife, nuk ishin qimet e trupit të foshnjës që e befasuan – vajza e saj kishte shumë pak lanugo. Ishte piksi i sapo kthyer nga salloni, me ngjyrë të zezë, me të cilën lindi fëmija i saj. “Unë jam i drejtë, dhe burri im është tullac, kështu që ne patjetër kemi disa pamje qesharake,” thotë Jenkins.

Kreshi i vajzës së saj po bëhet më i lehtë me kalimin e kohës, por ajo ende ka tufa flokësh dhe duket shumë më e vjetër se sa është. “Ne e patëm të veshur me barret për një muaj, dhe bisht për tre muaj. Ajo është 13 muajsh tani dhe më është dashur t’i shkurtoj balluket e saj katër herë.”

A do të ndryshojë struktura e flokëve të fëmijës suaj?

Parukierja e Torontos Karen Williamson është mësuar t’u japë foshnjave të tyren prerja e parë. “Unë shoh foshnja dy ose tre muajshe,” thotë ajo. Prindërit shpesh e pyesin për strukturën e flokëve të fëmijës së tyre dhe se si mund të ndryshojë, shpesh duke ankuar për humbjen e atyre kaçurrelave kerubike. “Vetëm për shkak se një fëmijë ka flokë kaçurrela në vitet e tij të para, nuk do të thotë se do të qëndrojë i tillë gjatë moshës madhore,” shpjegon ajo. “Flokët ndryshojnë gjatë gjithë kohës.”

Kur largohet lanugo?

Nëse fëmija juaj lind me lanugo, ai do të zhduket brenda pak ditësh ose javësh. (Të them të vërtetën, do të jesh shumë i zënë dhe i rraskapitur me ardhjen tuaj të re, ndoshta as nuk do ta vini re!) Thënë kjo, nëse qëndron pak më gjatë, kjo është gjithashtu normale: “Me disa kultura, qimet e trupit mund të jenë më të zakonshme dhe mund të vazhdojnë përtej muajve të parë të jeta”, thotë Kupfert. Kjo është diçka që unë e di shumë mirë. (Ne jemi grekë, në fund të fundit.) Unë mund të hapja Madame Tussauds-in tim me sasinë e dyllit që kam përdorur gjatë jetës sime. Mini-unë është ende shumë i ri për t’u kujdesur për turbullirën, por do të jem i përgatitur nëse dhe kur ajo të fillojë të pyesë për të. Unë kam filluar tashmë një fond lazer.

creatSource link

ZIE JE GEDACHTEN

Leave a reply

Kinderwagen-3-in-1.nl
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart