8 lojëra argëtuese për të luajtur me të voglin tuaj

Nuk keni asgjë pas “Ky derrkuc i vogël”? Rritni repertorin tuaj me këto lojëra që me siguri do të kënaqin fëmijën tuaj (dhe ju!).

Në javët e para, të shijoni të porsalindurin tuaj kryesisht konsiston në vështrimin e tij teksa fle ose ushqehet me infermierë (pasi kjo është ajo që ajo shpenzon pothuajse të gjithë kohën duke bërë!). Por pa kaluar shumë kohë, ajo bëhet më e zgjuar dhe e interesuar për botën rreth saj – dhe ju keni disa argëtuese për të bërë. “Foshnjat kanë nevojë për një shumëllojshmëri përvojash,” shpjegon Jan Blaxall, një specialist dhe trajner i viteve të hershme në Londër, Ont. “Dhe përbërësi kryesor në lojën e tyre është vëmendje një për një nga ti.” Këtu janë disa ide argëtuese për t’ju filluar me lojërat për fëmijë.

1. Spërkatje, spërkatje

Uji ka një efekt kaq të gëzueshëm, relaksues tek fëmijët – mos ngurroni të përfitoni në çdo kohë të ditës. Fëmija juaj mund të shkojë menjëherë në vaskë (me ju, nëse dëshironi!) ndërsa përdorni duart, sfungjerët dhe hinkat për të spërkatur ujë në pjesë të ndryshme të trupit të tij. Kur fëmija juaj mund të ulet, shtrini një mbulesë tavoline vinili në dysheme dhe vendosni një tigan të cekët me ujë me shumë gota, sfungjerë, lugë dhe ndoshta fëmijën e tij për t’u larë. (Edhe me sasi të vogla uji, mos e lini kurrë fëmijën tuaj i pambikëqyrur gjatë lojës me ujë– as për një sekondë.)

2. Shkundni, tundni dhe rrotulloni

Mbushni shishet e zbrazëta të ujit me gjëra interesante – oriz, butona, Jell-O, ujë të përzier me sapun të lëngshëm, ngjyra ushqimore ose vaj. (Sigurohuni që kapakët të jenë të lidhur fort me shirit paketimi dhe që fëmija juaj të mos mund të përtypë nëpër shishe.) Zvarritësve do t’ju pëlqejë të ndjekin pas një shishe dy litrash të mbushur gjysmë me ujë me ngjyrë, ndërsa ajo rrotullohet përgjatë dyshemesë.

3. Aventurat në natyrë

Disa ditë mund të duket si një përpjekje e madhe vetëm për të dil jashtë, por mos e nënvlerësoni efektin pozitiv që ka pak ajër i pastër tek fëmija juaj—dhe ju. “Kur dilni nga shtëpia, ndaloni së menduari për të gjitha punët që duhen bërë dhe bëheni më të përshtatur me fëmijën tuaj”, thotë Blaxall. Ngrini fëmijën tuaj nga karroca, hiqni një gjethe nga një pemë dhe lëreni ta ndjejë atë. Vuri dorën në trungun e pemës. Nëse zona është e pastër, vendoseni në bar dhe lëreni të ndihet përreth. Bërja e kësaj u jep foshnjave një ndjenjë se nga është krijuar bota e tyre, në vend të asaj që ata shohin, shpjegon Blaxall. Jepni rrëfim për ditët tuaja, duke emërtuar gjërat që shihni dhe dëgjoni (“Oh shiko, ka një makinë. Vroom, vroom!”) kështu që fëmija juaj fillon të marrë fjalë dhe t’i lidhë ato me objekte.

4. Rock and roll

Topi juaj i madh i stërvitjes nuk duhet të mbledhë pluhur derisa të ktheheni në modalitetin e stërvitjes. Përdorni topin për të gjitha fazat e foshnjës tuaj – është një vend i butë dhe kërcyes për ju që të uleni duke e mbajtur atë (ju merrni pak punë të lehtë ab në të njëjtën kohë). Ose përdorni topin për fëmijën tuaj koha e barkut. Mbajeni atë të sigurt mbi topin me të dyja duart tuaja dhe rrotullojeni shumë pak në drejtime të ndryshme. Pasi fëmija juaj të jetë në lëvizje, asaj do t’i pëlqejë ta shtyjë këtë top të madh në dysheme dhe ta ndjekë pas tij.

5. Peekaboo 2.0

Duke mbuluar fytyrën me duar dhe më pas lëshojeni me një “Peekaboo!” entuziaste! do ta argëtojë fëmijën mirë në vitet e saj të vogla. Foshnjave u pëlqen të befasohen ndërsa mësojnë se gjërat që nuk mund t’i shohin ekzistojnë ende, kështu që shkundni lojërat e foshnjës tuaj duke u ulur poshtë dhe duke u rishfaqur me një kapele ose një fytyrë qesharake. Mbuloni një lodër me një batanije dhe pyeteni fëmijën tuaj: “Ku shkoi?” Zvarritësit do të adhurojnë lojërat e hershme të fshehjes dhe kërkimit, me ju që dilni nga vende të papritura ndërsa eksplorojnë korridoret dhe dhomat e gjumit.

6. Art i lartë (karrige).

Pasi fëmija juaj të mund të ulet rehat në karrigen e tij të lartë, provoni të vendosni materiale të sigurta, të ngrënshme për lojëra në tabaka (jo se ajo duhet t’i hajë ato, por nëse disa i futen në gojë, është në rregull!). Lëreni të eksplorojë bojë gishtash të bëra vetëose brumë lojërash të bërë me përbërës nga dollapi juaj, ose thjesht vendosni copëza me puding të trashë ose Jell-O në tabaka, në mënyrë që ajo të mund të rrëshqasë duart e saj në një lumturi që të bën rrëmujë.

7. Festa e vallëzimit të martën në mëngjes

Kush thotë se vetëm foshnjat nevojiten ninulla dhe Mozart? Shkundni menunë tuaj muzikore dhe bëni një festë të vogël vallëzimi à deux. “Rrahje të ndryshme, zhargone të ndryshme, shije të ndryshme muzike të gjitha stimulojnë pjesë të ndryshme të trurit,” si dhe ndihmojnë fëmijën tuaj të zhvillojë aftësitë gjuhësore dhe sociale, shpjegon Blaxall. Përveç kësaj, është argëtuese! Dhe nëse është një zhurmë apo një vaskë margarine e kthyer në daulle, keni instrumente në dorë që të mund të merrni të dy role aktive në argëtim.

8. Nën mbulesë

Argëtimi në fort fillon i ri! Vendosni një batanije të madhe mbi një tavolinë dhe uluni poshtë me fëmijën tuaj të vogël në prehër dhe disa lodra të veçanta për një perspektivë të re mbi botën. Rrokullisni një top nga fortesa juaj dhe më pas zbuloni se ku shkoi. “Edhe foshnjat e vogla nuk mund të qëndrojnë ulur gjatë gjithë kohës,” thotë Blaxall. “Ndryshoni pozicionin e tyre – në bark, drejt në krahë, në prehër, mbi supe, me fytyrë nga jashtë.” Ndërsa fëmija juaj rritet, lëreni të zvarritet mbi pirgje jastëkësh dhe krijoni shtigje dhe tunele me kuti të mëdha dhe jastëkë divanesh.

Për ta bërë argëtimin edhe më kuptimplotë për vogëlushin tuaj:

Tregojini asaj se jeni të impresionuar

Fëmija juaj arrin për lodrën që po mbani pak sipër saj. Ajo tund grushtin e saj, e kap dhe – shpejt! – ajo bën kontakt. Natyrisht, ju e lavdëroni atë. Dhe kërkimet e reja tregojnë se entuziazmi juaj po bën më shumë sesa thjesht të sjellësh një buzëqeshje në fytyrën e saj. “Fëmijët kanë nevojë për atë seksion të brohoritjes sociale, njerëzit që vërejnë dhe emocionohen për atë që po bëjnë. Është duke e lidhur trurin si për marrëdhëniet ashtu edhe për të mësuarit”, thotë Blaxall.

Kthehem

Nëse është duke tundur një zhurmë (provoni ta bëni shpejt një herë, ngadalë tjetrën) ose duke folur për ditën tuaj, jepini fëmijës tuaj kohë të përgjigjet ose t’ju imitojë veprimin. Duke vepruar kështu, ju po krijoni ndjenjën e një partneriteti kuptimplotë, sipas Blaxall, ku fëmija bëhet lider dhe ndjekës.

Përziejini

“Aktivitetet më të mira të foshnjave janë shumëdimensionale,” shpjegon Blaxall. “Angazhoni shumë shqisa – luani muzikë dhe keni gjëra interesante për të prekur dhe eksploruar, dhe kombinoni atë me lëvizjen dhe gjuhën.”

Kur të bëni një pushim

Ju dëshironi t’i emociononi foshnjat mjaftueshëm me lojërat e bebeve për të ringjallur motorin e tyre, por jo t’i mbingarkoni – prandaj është e rëndësishme të njihni shenjat që ata nuk janë të interesuar për lojën tuaj të zgjedhur ose kanë pasur mjaftueshëm. “Fëmijët që janë të mbistimuluar ose mbyllin sytë ose shikojnë larg”, thotë Blaxall. Fëmija juaj do drejtohu për të qarë nëse ju mungon ajo shenjë e rëndësishme. Gjëja kryesore është të përfshiheni plotësisht në lojë, duke bërë shumë kontakte me sy në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm për reagimet në ndryshim të foshnjës tuaj.

Kjo histori u botua fillimisht në shtator 2010.

creatSource link

ZIE JE GEDACHTEN

Leave a reply

Kinderwagen-3-in-1.nl
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart