7 gabime të zakonshme që bëjnë prindërit e rinj

Rregullat e sigurta të gjumit mund të jenë konfuze (veçanërisht kur jeni të rraskapitur). Kontrolloni këtë listë për t’u siguruar që po shmangni këto gabime të zakonshme të gjumit të foshnjës.

Gjumi i të porsalindurve: Është një nga tre gjërat kryesore për të cilat mendoni kur keni një fëmijë. (Ka gjumë, ka ushqime dhe ka higjienë bazë, si në: “Sa ditë më parë bëra dush? Mund Unë vesh një xhup me pështymë me kore në zyrën e pediatrit? Përgjigje: Po.)

Ndërsa jeni duke u njohur me nevojat e gjumit të të porsalindurit tuaj dhe modelet dhe ritmet gjithnjë në ndryshim – dhe duke u përshtatur me Privimi i gjumit i prindërve të rinj—mund të ndiheni të mbingarkuar nga të gjitha filozofitë konkurruese të gjumit të foshnjave në libra dhe blogje, nga gjërat e pafundme dhe të mos bëra, rregullat kontradiktore dhe paralajmërimet e frikshme të sigurisë. Ndërkohë, ju ende po pyesni veten se si dreqin ta çoni krijesën tuaj të vogël të adhurueshme fle gjatë natës. Ka shumë mënyra për ta bërë këtë – varet nga ju që të kuptoni se çfarë funksionon – por ka disa gjëra që duhet t’i shmangni krejtësisht. Këtu janë shtatë gabimet e zakonshme të gjumit të foshnjës që mund të bëni.

1. Mos supozoni se faza e butë dhe e përgjumur e të porsalindurit do të zgjasë përgjithmonë.

Ne e urrejmë t’jua thyejmë atë, por foshnja juaj e përgjumur e paqësore, e cila thjesht bie në gjumë, e dehur me qumësht, pas një ushqyerjeje mund të mos jetë gjithmonë kështu. Javët e para (apo edhe muajt) nuk janë gjithmonë tregues të llojit të gjumit që ju ka ndodhur të shënoni në lotarinë e gjumit të të porsalindurve. Disa foshnja flenë rastësisht gjatë natës herët (urime!), por kjo nuk do të thotë se kjo do të vazhdojë pafundësisht. A keni gërryer regresioni katër mujor i gjumit ende? Po, mund të dëshironi të lexoni për këtë. (Më falni.) Edhe pse gjidhja për të fjetur ose lëkundja për të fjetur para gjumit dhe para gjumit mund të jetë e dobishme për ju tani, dijeni se ndonjëherë THJESHT NDALON së punuari. Nëse jeni një nga prindërit me fat me një “fëmijë njëbrirësh” (kjo do të thotë që fëmija juaj po fle mirë pa shumë përpjekje nga ana juaj), përpiquni të mos ngazëlloheni. Nuk do të thotë domosdoshmërisht që ju po e bëni atë siç duhet, ndërsa ajo nëna tjetër me foshnjën me dhimbje barku dhe pa gjumë nuk e ka kuptuar. Na besoni, ajo po përpiqet.

2. Fjetja në divan me një të porsalindur në krahë është vërtet e rrezikshme.

E kuptojmë, të biesh në gjumë në divan me një foshnjë të mbështjellë në gjoks është një nga ndjenjat më të mira në botë. Shumë nëna të reja të rraskapitura kanë tundur kokën për pak kohë, ndërsa foshnja e saj në gjumë është shtrirë në prehër ose e vendosur e ngrohtë dhe komode mbi një jastëk që ushqen me gji. Por sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë (AAP), ky lloj i bashkë-fjetjes – në një divan ose kolltuk – është një gabim serioz i gjumit të të porsalindurit. Është shumë më e rrezikshme sesa të flesh bashkë në shtrat, për shkak të rrezikut të rënies ose mbytjes së foshnjës. Nëse do të flini ose do të flini me foshnjën tuaj – mjekët thonë që jo, por ata e dinë që shumë prindër e bëjnë këtë—Zgjidhni ndarjen e shtratit (dhe bëjeni sa më të sigurt që të jetë e mundur, pa batanije apo jastëk në shtrat).

3. Mos e lini të porsalindurin tuaj të flejë në sediljen e makinës.

Kjo është një çështje e diskutueshme, sepse ne të gjithë kemi qenë atje: foshnja juaj tërhiqet në sediljen e makinës ndërsa jeni duke vozitur në shtëpi ose jeni duke kryer punë, dhe bukuria e sediljes së kovës është se mund ta nxirrni jashtë dhe ta transferoni gjumin tuaj. foshnja brenda për pjesën e mbetur të gjumit të saj. Por sipas AAP, lejimi i një foshnjeje të flejë në një sedilje makine me kovë që është vendosur në dysheme ose e klikuar në një karrocë fëmijësh është një rrezik sigurie, pasi koka e foshnjës mund të bjerë përpara dhe të shkaktojë diçka të quajtur asfiksimi pozicional. Për shkak të këndit të dizajnit të sediljes, është shumë më e sigurt të lini të porsalindurin tuaj të flejë në ndenjësen e makinës ndërsa është ngjitur në bazë dhe instaluar në makinë. Të lini fëmijën tuaj të flejë në ndenjësen e makinës gjatë natës kur ju nuk jeni mjaftueshëm zgjuar për ta kontrolluar atë është një gabim serioz gjatë gjumit të foshnjës. Në fakt, ekspertët rekomandojnë kufizimin e kohës që foshnja juaj kalon në ndenjësen e makinës, kërcyes ose lëkundje në 30 minuta, kryesisht për arsye zhvillimi (kufizon lëvizjen) dhe rrezikun e zhvillimit të plagiocefalisë pozicionale (aka sindromi i kokës së rrafshuar). Megjithatë, ne dëshirojmë të pranojmë se ky maksimum 30-minutësh është krejtësisht i pamundur në udhëtimet rrugore, për prindërit që kanë punë të gjata ose udhëtime në çerdhe, ose kur lëkundje është me të vërtetë i vetmi vend ku mund ta bëni foshnjën tuaj të flejë. Do të donim të shihnim më shumë kërkime mbi këtë rekomandim.

4. Mos blini ato grupe të lezetshme parakolpësh për djep që shihni në Instagram.

Kjo është shumë e lehtë për t’u ndjekur: Mos përdorni parakolpët e djepit. Ata në fakt kanë qenë të ndaluara në SHBA, pas vitesh lobimi të mjekëve kundër tyre. Po, disa foshnja lëkunden shumë gjatë gjumit, veçanërisht kur janë në prag të mësimit të rrotullimit, zvarritjes ose ecjes. Por ata nuk kanë gjasa të lëndohen seriozisht duke përplasur kokën në një hekurudhë për djep. Ndërsa ato parakolpët rrjetë “të marrë frymë” bëjnë një punë të mirë për të mbajtur qetësuesit (dhe duart dhe këmbët e vogla) që të mos dalin nga çarçafët e djepit, ato gjithashtu nuk rekomandohen për shkak të rrezikut të ngatërrimit dhe mbytjes. (Gjithashtu, fjalë për të mençurit: foshnjat më të vjetra dhe më të lëvizshme mund të qëndrojnë në parakolp dhe t’i përdorin ato si një hap kur përpiqen të kalojnë në krevat fëmijësh.) Dhe ndërsa ne jemi në të, ju nuk duhet të përdorë një DockATot ose “shellore për fëmijë” për gjumë të pambikëqyrur brenda (ose jashtë) krevat fëmijësh. Ato teknikisht nuk janë më të disponueshme në Kanada, por produkte të ngjashme janë ende në treg.

5. Mos e shtyni stërvitjen e gjumit sepse foshnja po i dalin dhëmbët.

Newsflash: Fëmija juaj është gjithmonë dalin dhëmbë. Ose të sëmurë me të ftohtë. Ose zbret me diçka. Ose shërimi nga diçka. Ose tepër të lodhur. Ose vuani nga Sindroma e Pashpjegueshme Fussy Baby. (OK, ne e shpikëm atë. Por është disi e vërtetë.) Nëse keni ndërmend të flini një stërvitje, është e rëndësishme të dini se mund të mos ndihet kurrë si koha e duhur. Ekspertët thonë se është më e lehtë për të treni i gjumit një fëmijë midis moshës gjashtë dhe 12 muajsh, por përdorni gjykimin tuaj dhe dëgjoni zorrën tuaj. Nëse nuk jeni plotësisht të përkushtuar ndaj stërvitjes së gjumit përpara se të filloni, nuk do t’i përmbaheni.

6. Mos e ndani dhomën më shumë se gjashtë muaj nëse nuk po funksionon për ju.

Kjo është një e ndërlikuar. Ekspertët kanë komentuar sa kohë një fëmijë duhet të ndajë dhomën e gjumit me prindërit e tyre. Së fundmi, në verën e vitit 2022, AAP rekomandoi ndarjen e dhomës për të paktën gjashtë muaj, por në mënyrë ideale një vit të plotë.

Por le të jemi të vërtetë: dhomat e gjumit të shumë prindërve përshtaten vetëm me një kosh (jo një krevat fëmijësh të plotë), dhe shumica e foshnjave i kalojnë koshit (ose fillojnë të rrotullohen ose tërhiqen nga anët) në muajin e katërt, të pestë ose të gjashtë. Disa foshnja do të zgjohen më shpesh natën nëse dëgjojnë ose nuhasin prindërit e tyre afër dhe do të flenë më të qetë në dhomën e tyre. Është gjithashtu shumë e vështirë të mësosh gjumin e pavarur ose ta bësh këtë metodë e klithjes e trajnimit të gjumit nëse fëmija juaj është pranë jush.

Dhe le të mos e zbresim gjumin e mamit dhe babit. Shumë prindër thonë se nuk flenë aq mirë kur fëmija i tyre është në dhomën e tyre, sepse zgjohen me çdo gërhitje të vogël, gërhitje apo pordhë që bën foshnja.

Nëse ndarja e dhomës funksionon për ju, shkëlqyeshëm – por mos u ndjeni nën presion për të kaluar gjashtë muaj.

7. Mos lejoni që një monitor i teknologjisë së lartë të foshnjës t’ju bëjë të ndiheni me vetëbesim të tepruar (ose tepër të shqetësuar).

Monitorët e foshnjave janë super të dobishëm, por nuk janë zëvendësues për të shmangur gabimet e gjumit të foshnjës. Nëse dëgjoni foshnjën tuaj duke u trazuar, një vështrim i shpejtë në një monitor video mund t’ju tregojë nëse është një zgjim i plotë, ose thjesht për një gjë që nuk mund të shihet këtu. Ndonjëherë mund të ktheheni në Netflix-in tuaj pa hapur derën e çerdhes, ose të hapni shpejt një paci përpara se situata të përshkallëzohet. Por disa prindër po e marrin Trendi i monitorit të bebeve të teknologjisë së lartë në ekstrem, blerja e pajisjeve me shenja jetike që matin rrahjet e zemrës dhe nivelet e ngopjes me oksigjen të një foshnje. AAP këshillon që të mos përdoren këto lloj monitorësh kardio-respiratorë, si dhe sensorë që futen poshtë dyshekut të foshnjës, sepse mund të shkaktojnë alarme false, të cilat i bëjnë prindërit në ankth dhe çojnë në vizita dhe analiza të panevojshme ER. Ata gjithashtu mund t’i bëjnë prindërit më pak të fokusuar në praktikat e sigurta të gjumit, sepse ata besojnë se pajisja do t’i paralajmërojë ata për çdo problem. Ju ende duhet të ndiqni udhëzimet e gjumit të sigurt: vendoseni gjithmonë fëmijën tuaj në krevat fëmijësh në shpinë (jo në anën e tij ose në bark); mbani batanijet dhe jastëkët jashtë krevat fëmijësh; dhe ndaloni të mbështilleni me pelenë pasi fëmija juaj të ketë mësuar se si të rrotullohet.

Ky artikull u botua fillimisht në janar 2017 dhe që atëherë është përditësuar.

creatSource link

ZIE JE GEDACHTEN

Leave a reply

Kinderwagen-3-in-1.nl
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart