13 mjete juridike për lehtësimin e gazit të foshnjës (përfshirë një hak të TikTok që nuk e kishim parë kurrë)

Një fëmijë me gaz nuk është një fëmijë i lumtur. Nëse i vogli juaj mund të përdorë një ndihmë të vogël për të kaluar gazin, këtu janë 13 këshilla, truke dhe hakime për t’i vënë gjërat në lëvizje.

Gazi i bllokuar mund ta bëjë fëmijën tuaj (dhe ju!) absolutisht të mjerë. Nëse i vogli juaj është i bezdisshëm ose qan shumë, ose nëse i shihni duke përkulur shpinën ose duke tërhequr këmbët lart e poshtë, mund të keni të bëni me disa telashe. Ndonëse ndonjëherë është vetëm produkt i një sistemi tretës të pazhvilluar, nuk ndihmon nëse fëmija juaj gëlltitet shumë ajër gjatë ushqyerjes dhe ndonjëherë një bark me gaz është rezultat i një ndjeshmërie ndaj ushqimeve ose formulave të caktuara.

Për fat të mirë, prindërit e rraskapitur kanë testuar shumë ilaçe për t’u lehtësuar foshnjat me gaz, duke filluar nga i miratuar nga pediatri në pak më pak të provuar, por ndoshta ia vlen të provohet. Shpresojmë se këto këshilla do ta ndihmojnë fëmijën tuaj të mbështetur të kalojë shumë gaz në një kohë të shkurtër.

1. Provoni një ushqim më të butë

Nëse keni qumësht të tepërt të gjirit dhe një dobësim të fortë, i cili normalisht qetësohet pas pak kohësh, mund të provoni të derdhni manualisht pak qumësht përpara çdo ushqimi. Në këtë mënyrë, fëmijës suaj nuk i jepen tonelata qumësht menjëherë nga lakuriq, gjë që mund t’i bëjë ata të gllabërojnë për ajër. Nëse jeni duke përdorur një shishe, provoni ushqyerja me ritëm me shishee cila imiton përvojën e ushqyerjes me gji duke e lënë fëmijën tuaj të kontrollojë rrjedhën e qumështit në mënyrë që të marrë më pak ajër dhe të shmangë ushqyerjen e tepërt.

2. Gromiseni bebin tuaj (dhe gromiseni perseri)

Një mënyrë për të lehtësuar problemin e gazit të foshnjës tuaj është të siguroheni që gazi të mos fillojë kurrë të grumbullohet në radhë të parë. Ju mund ta bëni këtë duke qenë të ndërgjegjshëm gromësirë ​​fëmijën tuaj pas çdo vakti, edhe nëse kjo do të thotë t’i zgjosh pasi të kenë fjetur. Gromësirja e një fëmije dy herë mund të jetë gjithashtu një ide e mirë për të hequr të gjitha gazrat – një herë në mes të vaktit dhe një herë më pas. Një truk i mrekullueshëm i gromësirës së foshnjës është t’i ulni drejt në gjurin tuaj duke i mbështetur kokën për të lënë që gromësitë të rrjedhin (mund të gjeni një mënyrë e thjeshtë këtu).

3. Jepini fëmijës tuaj masazhe barku

Butësisht masazhoni barkun e foshnjës tuaj gjatë gjithë ditës mund të ndihmojë në lëvizjen e gjërave në trupin e tyre – thjesht sigurohuni që të prisni të paktën 30 minuta pas ushqimit dhe t’i kushtoni vëmendje përgjigjeve të tyre për të ditur nëse ajo që po bëni ka funksionuar ose nëse duhet të pakësoni presionin. Mund të provoni teknika specifike, të tilla si fërkimi në drejtim të akrepave të orës (drejtimi në të cilin funksionon sistemi tretës), dhe disa prindër betohen për vajrat e masazhit të foshnjave që përmbajnë përbërës si kamomili.

4. Përkuluni në kohën e barkut

Jo vetëm që koha e barkut është thelbësore për zhvillimin e foshnjës, duke ndihmuar në ndërtimin e forcës së tyre thelbësore dhe kontrollit të kokës, por gjithashtu mund t’i ndihmojë ata me gazra kokëfortë, njësoj si një masazh barku. Të qenit aktiv është një mënyrë e shkëlqyer për të inkurajuar gazin të kalojë nëpër trupat e tyre të vegjël. Këtu janë 8 aktivitete argëtuese në kohën e barkut te provosh.

5. A bartin dhimbje barku

Mbajtja e foshnjës tuaj me barkun në krahun ose prehrin tuaj gjatë masazhimit të shpinës dihet gjithashtu se qetëson shqetësimin e tyre. Ndërsa zakonisht përdoret për foshnjat me dhimbje barkumund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e gazit.

6. Jepni ujë grip

Edhe pse nuk ka prova shkencore për të mbështetur përdorimin e gripe ujë, një shtesë e lëngshme që zakonisht përbëhet nga ujë me sheqer dhe barishte, disa prindër ende betohen për të. Mjekët paralajmërojnë se përdorimi i tij mund t’u japë prindërve një ndjenjë të rreme sigurie (dhe kjo bie ndesh me rekomandimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë që të porsalindurve deri në 6 muaj t’u jepet vetëm qumështi i gjirit ose formula), por nuk do të jetë e dëmshme ta provoni.

7. Merrni parasysh pikat e gazit për bebe

Ashtu si uji i gripit, ka pak prova për këtë pika gazi punojnë vazhdimisht, por shumë prindër ende besojnë se ato janë efektive. Ndryshe nga uji i gripit, ato përmbajnë ilaçin simetikoni, i cili është i sigurt për foshnjat dhe thuhet se kombinon flluska të vogla gazi në ato më të mëdha që mund të kalohen më lehtë.

8. Provoni një probiotik për fëmijë

Edhe pse nuk ka asnjë provë të madhe që probiotikët ndihmojnë gazin tek foshnjat, tha pediatri Dr. Dina Kulik ajo pa përmirësim në 50 për qind të foshnjave që i morën ato. Megjithatë, disa prindër thonë se probiotikët e përkeqësuan problemin.

9. Njihuni me Windi Gaspasser

Një tub me përdorim të vetëm që konsiderohet si një qetësues natyral për kapsllëkun, dhimbje barku dhe probleme të tjera të lidhura me gazrat, Windi Gaspasser do të tërheqë prindërit që kërkojnë një zgjidhje të menjëhershme për gazin e foshnjës së tyre. Ngjashëm me metodën e rrotullimit të një termometri rektal për të lehtësuar gazin, Windi është një tub i butë, i zbrazët dhe i përkulshëm që futet në fundin e foshnjës tuaj dhe kalon muskulin që pengon lëshimin e gazit (por mos u shqetësoni, gjithashtu përfshin një tapë për të parandaluar që të hyjë shumë larg).

10. Ndryshoni ushqimin tuaj me formulë

Lloji i formulës që e ushqeni fëmijën tuaj, si dhe mënyra se si e jepni, mund të ndikojnë në gjendjen e tyre me gaz. Ju mund të provoni formula të ndryshme për të gjetur atë që përputhet më mirë me stomakun e fëmijës suaj. Dhe për shkak se flluska ajri formohen pasi formula pluhur është shkundur, është një ide e mirë që ta lini formulën të qetësohet përpara se të ushqeni foshnjën tuaj.

11. Rishikoni dietën e foshnjës (dhe të nënës).

Në shumicën e rasteve, dietat eliminuese për nënat (përjashtimi i ushqimeve me gaz në dietën e nënës) mos i ndihmoni gazrat e foshnjës. Por nëse foshnja juaj me gaz tashmë ka filluar ushqimet e ngurta, kufizimi i marrjes së ushqimeve me gaz mund të ndihmojë në parandalimin e një rezervë gazi. Është gjithashtu e rëndësishme të keni kujdes për simptomat shoqëruese si shtimi i ulët i peshës, diarreja ose skuqjet e lëkurës, të cilat mund të tregojnë një alergji ndaj proteinave të qumështit.

12. Biçikletë këmbët e fëmijës suaj

Në të njëjtat linja si barku i barkut ose dhimbje barku, mbajtja e butë e këmbëve të foshnjës dhe tërheqja e tyre brenda dhe jashtë me një lëvizje biçikletë mund ta zgjidhë problemin mekanikisht duke bërë që gazi të lëvizë nëpër zorrët e tyre. Ju mund t’i shtyni në mënyrë sporadike të dyja këmbët në bark, ngadalë por fort, dhe pordhët duhet të fluturojnë.

13. Provoni këtë truk për masazhin e këmbëve

Ndërsa nuk është e qartë se si një masazh i këmbëve mund të lehtësojë gazrat, ju duhet vetëm të rrisni volumin në këtë video në Instagram për të parë se funksionon. Qoftë për shkak se zona të ndryshme të këmbës janë të lidhura me organe të ndryshme, ose për shkak se është thjesht relaksues, mund të ia vlen të provosh një fëmijë me gaz.

Është gjithmonë më mirë të kontrolloni me mjekun tuaj përpara se të provoni një trajtim ose suplement të ri ose të ndërroni formulat. Nëse foshnja juaj duket se ka një reaksion alergjik, kapsllëk ose refuzon të hajë dhe humbet ose nuk fiton peshë, konsultohuni me mjekun tuaj për të përjashtuar kushte të tjera që mund të shkaktojnë gazin.

creatSource link

ZIE JE GEDACHTEN

Leave a reply

Kinderwagen-3-in-1.nl
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart